Според сегашните европейски стандарти под наименованието „Сглобяема сграда” се разбира сграда построена върху готoв фундамент, конструирана от предварително изработени, високи колкото един етаж големи части панели и стени, обемни елементи, както и такива от предварително сглобени елементи на тавана и покрива, които се произвеждат в заводски халета, независимо от атмосферните условия и се транспортират до строителната площадка. Като изключение от това таванските и покривните конструкции могат да бъдат без предшестващи монтажни работи основаващи се на специални изисквания за оформления на тавана и покрива.
Технологията на изграждане на сглобяеми къщи е изключително гъвкава и позволява проектирането на сложни архитектурни решения. Всяка сграда до два етажа която може да бъде изградена от монолит може и да бъде изградена като сглобяема такава.
Сглобяемите къщи се изграждат по технология за сухо строителство. В различните страни в зависимост от географските, климатичните особености (включително особеностите на релефа) и целевото им предназначение са възприети различни конструктивни подходи: скелтно-гредови конструкции /американски/ панелно-модулни конструкции /австрийски,немски/ конструкции с дървени трупи /руско-финландски / По технологията за сухо строителство се изграждат от леки сезонни построик, производствени сгради и търговски обекти до ниско енергини сглобяеми къщи и високо-технологични пасивни къщи.Ниско-енергийните сглобяеми къщи и пасивните къщи са устойчиви конструкции и не могат да бъдат демонтирани и премествани. Материалите, които се използват за изгрждането на сглобяеми сгради зависят от целевото им предназначение и възприетата технология, като най-често използваният е дърво. Ето защо другите имена, с които се срещат са "дървени къщи" и "дървени сглобяеми къщи . Среща се и названието къщи "Лего".
Предимствата на сглобяемото строителство са изявени най вече при жилищните сгради-едноетажни или двуетажни: няма ограничения за предпочитаният архитектурен стил; отлична топло и шумоизолация - ниски разходи за текущи консумативи; лекота и здравина конструкцията - приложима за различни терени; по-добра земетръсоустойчивост на конструкцията и безопасност; кратко време за изгрждане; естествени материали - уютна среда и комфорт; значително по нисък инвестиционен риск; Финансово изгодни - ниско-енергийните сглобяеми къщи осигуряват качество на живот, което при монолитното жилище се постига със значително повече средства.
Топло и звуко-изолацията на сградите. Това е строителната система , която дава най – добри показатели в тази област. Единствено по този метод на строителство могат да се строят така актуалните в развитите страни ниско енергийни и пасивни къщи.
Ниско енергийна е тази сграда (а тя вече започва да се приема като стандарт в Европа) за която при различните климатични условия на Европа се нуждае от 30 до 70 к w.ч/м2 енергия за отопление или охлаждане за цяла година. Това се равнява на 3 до 7 литра течни горива или 3 до 7м3 природна газ.
Ниско енергийните сгради са така наречените 3литрови къщи. Това е сграда, която се нуждае от 3л /течно гориво или 3м3/ природен газ или по- малко от 30 кw.ч за 1м2 жилищна площ за целогодишна климатизация. Такива сгради вече масово се строят чрез сглобяеми елементи с дървена носеща конструкция.
При този вид сгради има и повишени изисквания към прозорците, които трябва да са от дърво или пластмаса с трислоен стъклопакет.
Най – високата категория ниско енергийна сграда е така наречената пасивна къща. При нея разходите на енергия за пддържане на микроклимата са под 10 кw.ч/м2 жилищна площ в годината, които не е необходимо да бъдат внасяни като допълнително количество енергия, а могат да се осигурят от отделяната енергия при обитаването на жилището (готвене, къпане, човешка топлина, осветление, хладилник и др.) и от акумулиране на слънчевото греене (добро изложение, соларни инсталации).
Отделяната или проникнала в дома топлоенергия се улавя от филтрираща система с термо помпи и се акумулира в специален топлообменник, от където се ползва при нужда.
За управлението и функционирането на подобни къщи има изградени специални компютърни системи и програми. Разбира се за България това все още звучи екзотично, но това е бъдещето.
Екологично чисти за обитаване :
• Всички материали, които се използват са естествени с минимални и без химични обработки и добавки
• Дървените материали и гипсовите плочи са естествен регулатор на влажността в помещенията.
• Изключително бързо и икономично се управлява микроклимата в сградата.
Все повече стават хората, които не искат да живеят в стандартни панелни или тухлени къщи и блокове, а биха желали модерен и елегантен дом от дърво .
Няма коментари:
Публикуване на коментар